یونی سواپ

معرفی کامل صرافی یونی سواپ و توکن یونی سواپ uniswap/آموزش خرید و فروش در این صرافی

یونی سواپ

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ uniswap که بر بستر اتریوم قرار دارد و هزینه تراکنش ها در آن نسبت به سایر صرافی ها پایین است توانست طی مدت زمان کوتاهی به رده سوم صرافی های غیر متمرکز در جهان از لحاظ حجم معاملات برسد. توکن اختصاصی آن یعنی یونی UNI در صرافی های متعددی لیست شد و رکورد های قیمتی خوبی را به ثبت رساند.در این مقاله قصد دارم شما را با این صرافی و نحوه کار کردن با آن آشنا کنم.

صنعت مالی برای مدت بسیار طولانی با صرافی های متمرکز کار می کرده است. حتی وقتی صحبت از رمزارز ها می شود ، مدل های اساسی کارکرد یک مدل متمرکز را تسهیل می کنند.

اگرچه اکثر مردم با مدلهای متمرکز آشنا هستند ، اما بسیاری از آنها نیز قربانیان اشکالات آن شده اند و اکنون در جستجوی مدلهای غیرمتمرکز هستند چون در امور مالی خود به شخص ثالث اعتماد ندارند.

اینجاست که امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به تصویر می آیند. همانطور که از نامش پیداست ، امور مالی غیرمتمرکز راهی برای انجام مراحل مالی به صورت غیرمتمرکز است ، یعنی بدون هیچ مقام مرکزی. پروژه های زیادی برای اجرای این مفهوم در واقعیت وجود داشته است ، مانند صرافی های غیرمتمرکز.

سیستم عامل های صرافی های غیرمتمرکز بسترهایی برای مبادله رمزارزها هستند که برای شروع تجارت نیازی به واریز وجهی به کاربران ندارند ، زیرا کاربران می توانند مستقیماً از کیف پول های خود برای انجام معاملات استفاده کنند. از این رو ، معاملات نظیر به نظیر (P2P) را تسهیل می کند.

همچنین به عنوان DEX شناخته می شود ، سیستم عامل های صرافی غیرمتمرکز بی شماری وجود دارد که هدف آنها ارائه ایمن ترین و کارآمدترین خدمات DeFi است. یکی از این سیستم عامل ها یونی سواپ است.لیست کردن توکن ها در Uniswap کار چندان دشواری نیست اما هنوز هم به برخی از تخصص های فنی نیاز دارد.

درباره صرافی یونی سواپ uniswap

یونی سواپ توسط Hayden Adams ایجاد شده و یک پروتکل صرافی غیرمتمرکز بر بستر اتریوم است که برای مبادله رمزارزهای ERC20 ساخته شده است.

این به عنوان یک پروتکل نقدینگی خودکار عمل می کند ، و این بدان معنی است که از مدل سنتی “کتاب سفارش” پیروی نمی کند. به کاربران خود این امکان را می دهد تا توکن ها را مبادله و بدون هیچ واسطه ای تجارت کنند ، بنابراین از درجه بالایی از تمرکززدایی اطمینان حاصل میشود.

یونی سواپ یکی از موفق ترین پروژه های DeFi است که برای دریافت هیچ هزینه ای طراحی نشده است. این به عنوان ابزاری منبع باز عمل می کند که واسطه ها را از روند کار خارج می کند و از استخرهای توکن برای تعیین قیمت بدون گرفتن هیچ گونه هزینه پلت فرم یا هزینه لیست استفاده می کند.

در صورت وجود مجموعه نقدینگی ، هر رمز ERC-20 می تواند از طریق Uniswap راه اندازی شود.

به زبان ساده ، Uniswap چارچوبی است که کاربران خود را قادر می سازد نشانه ها را مستقیماً از کیف پول خود و بدون هیچ واسطه ای یا حضانت مبادله کنند. با Uniswap می توانید از قراردادهای هوشمند استفاده کنید برای:

 • تبادل توکن ها
 • نقدینگی اضافه کنید / نقدینگی تأمین کنید
 • نقدینگی را از استخرها حذف کنید

اکنون بیایید با توکن بومی یونی سواپ آشنا شویم.

توکن یونی سواپ(UNI)

توکن اصلی پروتکل یونی سواپ UNI است که حقوق حاکمیت را برای صاحبان آن مجاز می داند. همه دارندگان UNI می توانند به تغییر ها در پروتکل رأی دهند.

از منابع توکن یونی سواپ ، 60% از توکن ها به اعضای جامعه Uniswap اختصاص داده می شود. قرار است 40٪ باقیمانده در طی چهار سال در اختیار اعضای تیم ، سرمایه گذاران و مشاوران قرار گیرد.

یونی از طریق چهار استخر استخراج نقدینگی زیر در دسترس است:

 • ETH / USDT
 • ETH / USDC
 • ETH / DAI
 • ETH / WBTC

دارندگان UNI می توانند پس از یک دوره مقدماتی 30 روزه حاکمیت ، به اضافه کردن استخرهای بیشتر رای دهند.

مشخصات کلی

زمان راه اندازی 18 سپتامر 2020
شبکه اتریوم
تعداد کل توکن ها 1 میلیارد UNI
استاندارد توکن ERC-20

شبکه های ارتباطی

وبسایت
دیسکورد جهت عضویت اینجا کلیک کنید
توییتر جهت مشاهده اینجا کلیک کنید
گیت هاب ندارد

چگونه میتوان این توکن را خرید؟

این توکن در بسیاری از صرافی های متمرکز و غیر متمرکز از جمله بایننس و خود صرافی یونی سواپ لیست شده است.

 • برای آموزش نحوه عضویت و خرید در صرافی بایننس اینجا کلیک کنید.
 • در ادامه مقاله نحوه خرید از خوذ صرافی یونی سواپ را خدمت شما آموزش خواهم داد.

اکنون که درک اولیه ای از Uniswap و رمزهای آن به دست آوردید ، بیایید برای درک نحوه کار این صرافی پیش برویم.

یونی سواپ چگونه کار می کند؟

برخلاف مدل سنتی “کتاب سفارش” که بسیاری از سیستم عامل های تبادل رمزنگاری از آن استفاده می کنند ، Uniswap با کمک دو مولفه زیر کار می کند:

 • استخرهای نقدینگی
 • پروتکل سازنده بازار ثابت محصولات

بیایید با درک معنای آنها شروع کنیم.

استخرهای نقدینگی

به طور ساده ، استخرهای نقدینگی به استخرهای توکن قفل شده در قراردادهای هوشمند اطلاق می شوند. آنها نقدینگی را برای تسهیل تجارت فراهم می کنند. چندین سیستم عامل صرافی غیرمتمرکز از استخر های نقدینگی استفاده می کنند.

پروتکل سازنده بازار ثابت محصولات

پروتکل سازنده بازار محصولات ثابت شکلی از مدل سازنده بازار خودکار (AMM) است. اساساً ، سازندگان بازار خودکار قراردادهای هوشمندی هستند که مجموعه نقدینگی را در اختیار دارند.

بودجه این استخرها توسط تأمین کنندگان نقدینگی تأمین می شود تا معامله گران بتوانند با این استخرها معامله کنند.

بازرگانان در ازای این کار هزینه ای را به استخر پرداخت می کنند که متناسب با سهام آنها به طور متناسب بین ارائه دهندگان نقدینگی تقسیم می شود. پروتکل سازنده ثابت بازار محصولات نیز به همین ترتیب کار می کند ، همراه با این مزیت که هر توکن می تواند به Uniswap اضافه شود اگر با ارزش برابر توکن ETH یا ERC20 معامله شود.

بنابراین چگونه کار می کند؟

تأمین کنندگان نقدینگی که با نام LP نیز شناخته می شوند ، با واریز دو توکن با ارزش معادل یک بازار را تشکیل می دهند که می تواند یک توکن ETH و ERC-20 یا دو توکن ERC20 باشد. بیشتر این استخرها از سکه های ثابت مانند DAI ساخته شده اند. ارائه دهندگان نقدینگی در ازای آن نقدینگی دریافت می کنند که:

 • سهم آنها در استخر های نقدینگی را به تصویر می کشد
 • با سهمی که نمایندگی دارند قابل بازخرید است.

ایده اصلی پشت Uniswap این است که نقدینگی کل موجود در استخرهای نقدینگی باید ثابت بماند. بیایید این را با کمک یک مثال درک کنیم.

استخر نقدینگی که ما در نظر خواهیم گرفت استخر نقدینگی ETH / USDT است. بیایید به قسمت ETH به عنوان x و به USDT به عنوان y اشاره کنیم. برای محاسبه نقدینگی کل استخر (که به عنوان k در نظر خواهیم گرفت) ، Uniswap این دو مقدار را ضرب می کند

x x y = k

بنابراین ، اگر 1 ETH را با 300 USDT از طریق استخر نقدینگی ETH / USDT خریداری کنید ، بخش USDT را افزایش داده و قسمت ETH استخر را کاهش می دهید.

این بدان معنی است که قیمت ETH افزایش خواهد یافت زیرا k باید ثابت بماند ، بنابراین قیمت ETH بر اساس میزان تغییر معامله / تجارت داده شده بین x و y است. این مکانیزمی است که قیمت گذاری را تعیین می کند.

از این رو ، می توان تصور کرد که با استخرهای نقدینگی بزرگ ، پردازش معاملات بزرگ آسان تر است زیرا جابجایی بین x و y در مقایسه با استخرهای نقدینگی کوچکتر ، کمتر است.

این مکانیسم ما را به مفهوم ضررهای ناپایدار می رساند. ضررهای ناپایدار چیست؟ بیایید بحث کنیم

ضررهای ناپایدار

تأمین کنندگان نقدینگی در ازای تأمین نقدینگی معامله گران برای مبادله رمز ، هزینه دریافت می کنند. اما اغلب ، تأمین کنندگان نقدینگی هنگام تأمین نقدینگی به استخرها ، همه جنبه ها را در نظر نمی گیرند.

یکی از این جنبه ها ضررهای ناگهانی است که با کمک یک مثال بهتر درک خواهید کرد.

فرض کنید در یونی سواپ یک استخر با 10 ETH و 1000 USDT وجود دارد و شما 1 ETH و 100 USDT در آن واریز می کنید. جفت توکن ها باید برابر باشند ، که به این معنی است:

 1ETH = 100 USDT

این بدان معنی است که شما 10٪ از سهام را در اختیار دارید. نقدینگی کل در اینجا 10000 خواهد بود. اگر چند معامله انجام شود و باعث تغییر نسبت USDT و ETH به 2،000 و 5 شود ، قیمت 1 ETH به 400 USDT افزایش می یابد. چرا؟

دلیل این دقیقاً همان چیزی است که قبلاً بحث کردیم ، یعنی کل نقدینگی باید ثابت باشد. بنابراین ، معامله گران نوسان گیر ETH را حذف می کنند و USDT را به استخر اضافه می کنند تا زمانی که نسبت تثبیت شود.

با این قیمت ، با توجه به سهم 10 درصدی ، 0.5 ETH و 200 USDT (مجموع 400 USDT) متعلق به شماست که کمتر از مبلغی است که سپرده گذاری کرده اید (مجموع 500 USDT با این قیمت). ضرر در اینجا “ناپایدار” است زیرا تا زمانی که وجوه خود را از استخر خارج نکنید ، این ضرر می تواند بازیابی یا متعادل شود:

 • وقتی قیمت ETH به مقدار اولیه خود بازگردد ، یعنی 100 USDT.
 • با به دست آوردن هزینه های LP در طول زمان.

با این حال ، اگر در این زمان وجه خود را برداشت کنید ، ضرر شما دائمی خواهد شد زیرا فقط ارزش کلی USDT 400 دریافت خواهید کرد.

مزایای یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ مزایای بسیاری را در اختیار شما قرار می دهد که باعث می شود در مقایسه با صرافی های رمزارز سنتی ، انتخابی مطلوب باشد ، مانند:

 • گمنامی
 • امنیت
 • اعتماد
 • توکن های جدید
 • هزینه کم

بیایید در مورد این مزایا به طور دقیق بحث کنیم.

گمنامی

یونی سواپ یک صرافی غیر متمرکز است بدین معنی که شما میتوانید در این صرافی بدون آنکه شناخته شوید معامله کنید.

امنیت

یونی سواپ درجه امنیتی بالایی را فراهم می کند. از آنجا که پروتکل غیرحضوری است ، هیچ وجهی در اختیار شما نیست. همچنین قراردادهای هوشمند آن توسط چندین تیم حسابرسی شده است که این امر باعث اطمینان بیشتر آن می شود.

اعتماد

همانطور که قبلاً بحث کردیم ، Uniswap یک پروتکل غیر حضوری است. هیچ وجهی در اختیار شما نیست و هیچ واسطه ای در این کار حضور ندارد. از این رو ، تمام معاملات مستقیماً از کیف پول های شما انجام می شود. شما مسئول هستید،مسئول:

 • توکن ها
 • پسوردهای خود

توکن های جدید

یونی سواپ دسترسی فوری به توکن های جدید را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. کاربران می توانند یک توکن ERC20 ایجاد کرده و سپس آن را با ETH جفت کنند تا نقدینگی برای استخرهای جدید تولید شود.

هزینه کم

این پروتکل برای گرفتن هزینه طراحی نشده است. از کاربران خود هیچ هزینه ای برای پلتفرم یا هزینه لیست دریافت نمی کند. تنها هزینه ای که متحمل می شوید کارمزد 0.3٪ برای هر تجارت است که در مقایسه با سایر پروتکل ها یا صرافی های متمرکز بسیار کم است.

نحوه اتصال به این صرافی

برای دسترسی به این صرافی کاربران میتوانند از سه راه زیر اقدام کنند:

 1. تراست ولت
 2. متاماسک
 3. کیف پول بایننس

پیشنهاد من به شما استفاده از تراست ولت است که نحوه استفاده از آن بسیار آسان میباشد.برای آموزش نحوه استفاده از تراست ولت اینجا کلیک کنید.

در این قسمت قرار است به عنوان نمونه از کیف پول تراست والت استفاده کنیم. ابتدا اطمینان حاصل نمایید که در حال استفاده از آخرین نسخه trust wallet هستید. در کیف پول تراست خود قسمت مربوط به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) شوید.

 

گزینه uniswap را  مطابق شکل زیر انتخاب کنید.

پس از انتخاب صرافی یونی سواپ وارد صفحه زیر می شوید.توکن های مد نظر خود را که قصد تبدیل آنها به یک دیگر را دارید انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه swap کلیک کنید.سپس بر روی گزینه confirm swap کلیک کنید و تراکنش خود را تأیید کنید و منتظر انجام مراحل آن در شبکه بمانید. بعد از انجام تراکنش، تعداد توکن خریداری شده به شما تعلق می‌گیرد.

نتیجه

یک پروتکل بسیار ابتکاری است که بر روی Ethereum ساخته شده است و با مزایایی که ارائه می دهد ، توانسته نظر سرمایه گذاران مناسب را به خود جلب کند. این یک گام جذاب به جلو به سوی یک سیستم مالی معتمد و غیرمتمرکز است

از کسانی که تا پایان این مقاله همراه من بودند سپاس گزارم و امیدوارم توانسته باشم مطالب مفیدی را ارایه بدهم.در صورت مشکل در هر یک از مراحل در قسمت کامنت ها سوال کنید.

2 دیدگاه

 1. با سلام و تشکر
  من هر کار کردم از تراست والت وارد uni Swap نشد و خطا می داد اگه میشه لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کیف پول ارز دیجیتال