کریپتوپدیا

معرفی نسل های بلاکچین و ویژگی های آن ها از ابتدا تاکنون

در این مقاله نسل های مختلف بیت کوین را با هم مقایسه می کنیم و تا بفهمیم که چه برتری ها و ضعف هایی نسبت به هم دارند.

معرفی نسل های بلاکچین و ویژگی های آن ها از ابتدا تاکنون

اختراع  بلاکچین؟

همه چیز از جایی شروع شد که ساتوشی ناکاموتو دستش رفت رو دکمه Enter و بیت کوین رسما اختراع شد.شاید اون روزها کسی به این فکر نمی کرد که این پروژه توسعه پیدا کند و نسل های جدیدی از شبکه بلاکچین به وجود بیاد.

ساتوشی هدف ساختن بیت کوین را ایجاد بستری برای معاملات “همتا به همتا” اعلام کرد.همتا به همتا به معنی بدون واسطه است.با این کار، بیت کوین برای بانک ها که سهم زیادی در نقل و انتقال پول دارند شیپور جنگ زد.

ساتوشی ناکاتومو

کاربرد بلاکچین

فرض کنید شماذ قصد دارید برای شخصی در ایتالیا پول بفرستید.اول باید برید صرافی، حالا اگه خلوت باشه کلی مدارک ازتون میخان، بعد باید کلی کارمزد بدین تازه محدودیت انتقال هم دارید.ولی با اختراع بیت کوین این مشکل تا حد زیادی برطرف شد و شما در حالیکه دارید چایی میخورید این انتقالو انجام میدین.

این ها به کنار، هزاران بانک در سراسر دنیا در حال خدمات رسانی به مردم هستند.شما یک بانک کوچک در شهر خودتون رو در نظر بگیرید که سالانه چقدر کاغذ،انرژی،پول و … صرف انجام کارهایی میشه که در شبکه بلاکچین با هزینه بسیار کمتر انجام می شود.

چرا نسل بعدی رمزارز ها به وجود آمد؟

حتما شنیده اید که فلان کمپانی برای اتومبیل هاش فراخوان زده که به نمایندگی هاش مراجعه کنند تا مشکلی که در اکثر ماشین ها دیده شده رفع بشه. بیشتر اختراعات جدید وقتی جامه عمل می پوشند، مشکلاتشون نمایان میشه.برخی از این مشکلات با سافت فورک و هارد فورک قابل حل هستند ولی برخی آنقدر بنیادی هستند که نیاز به یک شبکه و الگوریتم جدید دارند.

چرا نسل بعدی رمزارز ها به وجود آمد؟

شاید اگر ساتوشی کد منبع بیت کوین ار به صورت متن باز قرار نمی داد، اکنون شاهد این حجم از رمزارز و محبوبیت بین مردم نبودیم.رمزارزهای نسل بعد به نوعی تمام ویژگی های بیت کوین را دارا هستند و هر یک چیز جدید به شبکه خود اضافه کرده و یا آن را بهبود بخشبده اند .

بلاکچین نسل اول

همان طور که گفتیم هدف اصلی ایجاد ارزهای دیجیتال نسل اول انتقال دارایی با کمترین کارمزد، در کمترین زمان بود.اگر چه امکاناتی برای ایجاد قراردادهای هوشمند(Smart Contract) نیز بر شبکه بیت کوین تعبیه شده بود ولی به گونه ای نیست که کاربردی باشد.(دکوری هست)

بیت کوین

ارزهای نسل اول نسبت به نسل های بعد از پیچیدگی زیادی برخوردار نیستند و ساده ترند.در نسل های بعد شبکه هایی با کارکرد و بازدهی بیشتر اختراع شد و از نظر فنی بیت کوین را پس زدند.بیت کوین،مونرو،دوج کوین و لایت کوین نمونه ای از ارزهای دیجیتال نسل اول هستند.

معایب

مصرف انرژی ماینر ها برای تامین امنیت شبکه در سراسر جهان انرژی بسیار زیادی را مصرف می کند و این موضوع برای به دستاویزی برای منتقدان بیت کوین تبدیل شده.جالبه بدونید به گفته رییس انجمن بلاکچین ایران مصرف کل دستگاه های استخراج بیت کوین در دنیا برابر است با کل اتلاف برق ایران که چیزی حدود 16% از کل برق مصرفی کشور را تشکیل می دهد.(پس آنقدر هم که میگن زیاد نیست)

معایب بیت کوین

برای ساخت هر بلوک در بیت کوین تقریبا 10 دقیقه زمان لازم است و این پروسه تایید تراکنش ها را در شبکه بیت کوین طولانی می کند.(این مشکل با محبوبیت بیت کوین و استفاده توسط کاربران اتفاق افتاد و اولش اینقدر نبود)شبکه بیت کوین در هر ثانیه 7 تراکنش انجام می دهد، این مقدار در اتریوم تقریبا دو برابر است.در نقل و انتقال بیت کوین با حجم کم ممکن است با مشکل مواجه شوید چون این تراکنش ها به علت اینکه کارمزد کمتری دارند، دیر تر توسط بلوک ها تایید می شوند.

بلاکچین نسل دوم

نسل دوم رمزارز ها در سال 2014 با راه اندازی شبکه اتریوم توسط ویتالیک بوترین به جهان معرفی شد.اتر رمزارز محبوب شبکه اتریوم، بدون شک بعد از بیت کوین دومین رمز دیجیتال محبوب است.اتریوم از نظر حجم بازار نیز در رده دوم قرار می گیرد.اتریوم بر شبکه بلاکچین سوار شده و بستری برای ایجاد نرم افزار های غیرمتمرکز به حساب می آید.

اتریوم

کد منبع اتریوم مثل بیت کوین به صورت متن باز نوشته شده است و برنامه نویسان با برداشتن آن می توانند توکن، نرم افزار کامپیوتری، قرارداد هوشمند و … بر روی شبکه اتریوم ایجاد کنند.

معایب اتریوم 

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین در اتریوم نیر دیده می شود.اتریوم در هر ثانیه 15 تا 20 تراکنش انجام می دهد.در وهله اول اید این مقدار زیادی به نظر برسد ولی در عمل برای کار سازمان های بزرگ به هیچ عنوان مناسب نیست و سازمان ها نمی توانند سیستم های خود را بر شبکه اتریوم سوار کنند.

اتریوم تیم بسیار فعالی دارد و به صورت مداوم درحال انجام به روزرسانی های مختلف است.مثلا در بروزسانی جدیدی که به عنوان اتریوم 2 اتفاق خواهد افتاد شاهد تبدیل اجماع گوه ثبات کار به گواه اثبات سهام خواهیم بود و در صورت موفقیت آمیز نبودن اجرا آن، شبکه اتریوم با اختلال روبرو خواهد شد.

تفاوت های اتریوم و بیت کوین چیست؟

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند. هر دو از طریق صرافی های آنلاین معامله می شود و در انواع مختلف کیف پول های مخصوص رمزارزها ذخیره می شود. هر دو غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا سایر سازمان ها کنترل نمی شوند. هر دو از فناوری دفتر کل توزیع شده معروف به زنجیره بلوک استفاده می کنند. با این وجود، تفاوت های اساسی بسیاری بین این دو رمزارز وجود دارد. در زیر ، ما شباهت ها و تفاوت های بیت کوین و اتر را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

تفاوت های اتریوم و بیت کوین چیست؟

در حالی که هر دو شبکه بیت کوین و اتریوم از اصل دفترهای توزیع شده(پایین توضیح دادم) و رمزنگاری تغذیه می کنند ، این دو از لحاظ فنی از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال ، معاملات در شبکه اتریوم ممکن است حاوی کد اجرایی باشد ، در حالی که داده های پیوست شده در معاملات شبکه بیت کوین معمولاً فقط برای یادداشت برداری هستند. سایر تفاوت ها شامل زمان بلوک (معاملات در شبکه اتریوم در ثانیه و در بیت کوین در دقیقه تأیید می شود) و الگوریتم اتریوم از ethash و بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند.

دفتر کل توزیع شده به چه معناست؟

دفتر کل توزیع شده یا Distributed Ledger به نحوی عمل می کند تا اطلاعات در یک جا متمرکز نباشند و مدیریت و ثبت اطلاعات به یک شخص یا سازمان وابسته نباشد. با ارتقا و رشد قدرت محاسباتی و توسعه فناوری بلاکچین   الگوریتم های جدیدی کشف و استفاده شد. استفاده از این الگوریتم ها در نهایت منجر به پدید آمدن دفتر کل توزیع شده یا Distributed Ledger شد.

دفتر کل توزیع شده به چه معناست؟

در سیستم دفتر کل توزیع شده اطلاعات ثبت شده در شبکه توسط هر فردی که در آن اطلاعات نقشی دارد به روز شده و نگهداری می شود. بنابراین تغییر یا حذف اطلاعات توسط یک فرد خاص غیر ممکن است. این موضوع باعث می شود که کنترل امور به یک فرد وابسته نباشد و امنیت اطلاعات افزایش یابد.

تفاومت اصلی شبکه های بیت کوین و اتریوم با توجه به اهداف کلی آن ها تعیین می شود. در حالی که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی ایجاد شده و  هدفش به کار رفتن در معاملات روزمره است.

بیت کوین و اتریوم  هر دو ارز دیجیتالی هستند ، اما هدف اصلی اتر این نیست که خود را به عنوان یک سیستم پولی جایگزین معرفی کند ، بلکه هدف آن تسهیل و کسب درآمد از قرارداد هوشمند اتریوم و برنامه غیرمتمرکز یعنی  (dapp) است.

بلاکچین نسل سوم 

گفته می شود  بلاکچین نسل سوم آینده این فناوری جدید است و بلاکچین هایی که در این گروه قرار می گیرند برای غلبه بر چالش هایی که بلاک چین های نسل قبل بهینه سازی و طراحی شده اند. با تأکید بر حاکمیت ، افزایش حریم خصوصی و امنیت ، قابلیت همکاری ، پایداری و اکوسیستم های مقیاس پذیر ، بلاکچین نسل سوم قرار است توسعه دفتر کل توضیع را به سطح بالاتری برساند.

نسل سوم بلاکچین

تعدادی از پروژه ها از آن زمان به وجود آمده اند ، از جمله سیستم عامل های برجسته مانند EOS ، Cardano و Algorand که برای رسیدگی به مناطق مهم تمرکز: مقیاس پذیری ، امنیت و عدم تمرکز ، به وجود آمده اند. با توجه به اولویت های متنوع در تخصص ، مدل های متنوعی وجود دارد ، اما تمام پروژه های ذکر شده در این لیست با معیارهای blockchain 3.0 مطابقت دارند. این مقاله علاوه بر این برجسته و رتبه بندی 9 سیستم عامل برتر blockchain 3.0 برای مراقبت در سال 2020 است.

معرفی پروژه های نسل سوم

کاردانو

چارلز هاسکینسون ، یکی از بنیانگذاران اتریوم ، توسعه کارادنو را در سال 2015 آغاز و این شبکه را در سال 2017 راه اندازی کرد. کاردانو هدف خود را جایگزینی برای اتریوم بودن قرار داده است. هر دو شبکه برای برنامه های مشابه مانند قراردادهای هوشمند استفاده می شوند و اهداف ساختن یک سیستم متصل و غیرمتمرکز را دارند. کاردانو خود را نسخه به روز شده اتریوم می داند و بستری بلاکچین کاردانو همچنین هدف ارائه خدمات بانکی به بانک های غیر بانکی جهان است.

کاردانو

برنامه های اصلی کاردانو  ایجاد یک سیستم نظارتی بر شبکه است. از برنامه های کاردانو می توان ساده سازی فرایندهایی که نیاز به جمع آوری داده ها از چندین منبع دارند اشاره کرد. هدف دیگر کاردانو ردیابی و حسابرسی فرایندهای تولید توکن از منشأ گرفته تا تکمیل توکن و به طور بالقوه توکن های تقلبی را از بین ببرد.

زیلیکا Zilliqa 

زیلیکا یک پلتفرم بلاکچین نسل سوم است که مقیاس پذیری و امنیت شگفت انگیزی را با استفاده از فناوری افسانه ای شاردینگ  در بلاکچین ارائه می دهد.
پروژه اولین پروژه در فضای توسعه شاردینگ بود و از آن زمان برای امنیت و زیرساخت های بیشتر ویژگی های بیشتری به زنجیره بلوکی آنها اضافه کرده است. استخراج برای اولین بار در سال 2019 به این پلتفرم معرفی شد و امسال نیز استیکینگ به این پلتفرم خواهد آمد.
زیلیکا

تیم زیلیکا فهمیدند که به مواردی پی بردند که اگر شبکه ای فقط 10-20 تراکنش در ثانیه را کنترل کند ، می تواند این مسئله را به عنوان یک فرصت بداند. بنابراین ساختار متغیر آن باعث می شود زنجیره های همزمان بتوانند تراکنش ها را به صورت موازی انجام دهند و عملکرد و ظرفیت کلی شبکه را افزایش دهند.نسل های بلاکچین

منبع:نیودیت

نیودیت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کیف پول ارز دیجیتال