عرضه اولیهبورس

عرضه اولیه کزغال در روز چهارشنبه 15 بهمن ماه

عرضه اولیه کزغال

عرضه اولیه کزغال روز چهارشنبه ۱۵ بهمن‌ماه، شرکت زغال سنگ پروده طبس ۱۰ درصد از سهام خود را با نماد «کزغال» از طریق عرضه اولیه وارد بورس می‌کند.

چهارشنبه 15 بهمن، شاهد دومین عرضه اولیه زمستان 99، در بازار فرابورس خواهیم بود. در جریان این عرضه، سهام شرکت زغال سنگ پروده طبس برای اولین بار در تابلو معاملات بازار اول فرابورس معامله خواهد شد.

عرضه اولیه شرکت زغال سنگ پروده طبس با نماد کزغال در روز چهارشنبه 15 بهمن برگزار می‌شود. در این عرضه اولیه 10% از سهام شرکت معادل 200 میلیون برگه سهم با شرایط زیر به عموم مردم عرضه خواهد شد:

عرضه اولیه کزغال
عرضه اولیه کزغال

دامنه قیمت از 19500 تا 20500 ریال در نظر گرفته شده است.

حداکثر تعداد سهام قابل سفارش توسط هر شخص حقیقی و حقوقی معادل 60 سهم در نظر گرفته شده است.

ثبت سفارش عرضه اولیه کزغال در روز چهارشنبه انجام خواهد شد. زمان شروع این فرآیند توسط پیام ناظر بازار اطلاع رسانی خواهد شد.

با توجه به تعداد سهام قابل عرضه و سهمیه در نظر گرفته شده، در صورت مشارکت کمتر از 3.3 میلیون نفر تمام سهمیه در نظر گرفته شده به متقاضیان اختصاص پیدا خواهد کرد.

اما در صورت افزایش مشارکت تا 4.5 میلیون نفر، به هر نفر حدود 44 سهم با نقدینگی نزدیک به 91 هزار تومان اختصاص می‌یابد.

معرفی شرکت زغال سنگ پروده طبس( عرضه اولیه کزغال )

شرکت زغال سنگ پروده طبس در سال 86 تأسیس و فعالیت عملیاتی آن آغاز شده است. سهامدار عمده این شرکت تاکنون چندبار تغییر کرده است. عرضه اولیه کزغال

در این فرآیند ابتدا در سال 93، حدود 95 درصد از سهام شرکت، بابت بدهی دولت به موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد واگذار شد.

در ادامه این سهام در تیر ماه سال 97 به شرکت فولاد تجارت دالاهو منتقل شد و در اسفند همان سال با توجه به توافق انجام شده و طبق دستور وزیر کار و امور اجتماعی؛ 68 درصد از سهام شرکت زغال سنگ پروده طبس به شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین منتقل شده است و در حال حاضر این شرکت به عنوان یکی از واحدهای فرعی شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین و واحد تجاری و نهایی گروه، وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی شناخته می‌شود.

سرمایه‌ ثبت شده شرکت 200 میلیارد تومان است که شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین مالک 68.2 و شرکت بین المللی فولاد تجارت دالاهو مالک 8.26 درصد از سهام آن می‌باشند. علاوه بر این، حدود 5 درصد از سهام شرکت در اختیار کارکنان شرکت قرار گرفته است.

حوزه فعالیت زغال سنگ پروده طبس

عرضه اولیه کزغال ، شرکت زغال سنگ پروده طبس با حدود 978 نفر نیروی انسانی در حوزه استخراج و فرآوری زغال سنگ در محدوده شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی مشغول فعالیت است.

این شرکت بعد از انجام مطالعات امکان سنجی و اجرای عملیات فاز یک تجهیز معدن زغال سنگ پروده، توسط کنسرسیوم ایریتک-ایراسلو، تشکیل شده و در نتیجه از ابتدای تأسیس فعالیت عملیاتی خود را شروع کرده است.

اهمیت زغال سنگ و بازار مصرف

زغال سنگ در جهان به عنوان یکی از مهمترین منابع انرژی در صنایعی مثل تولید برق، سیمان و فولاد شناخته شده و درصد قابل توجهی از منابع این صنایع را به خود اختصاص داده است.

این موضوع با توجه به سهم 49 درصدی زغال سنگ در تولید برق، سهم 92 درصدی در تولید سیمان و 72 درصدی از تولید فولاد جهان، اهمیت این ماده معدنی را نشان می‌دهد.

با این وجود در ایران برای تولید برق و سیمان از زغال سنگ استفاده نمی‌شود و تنها در صنعت فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته نزدیک به 91 درصد از فولاد تولیدی نیز به روش قوس الکتریکی انجام می‌گیرد که در نتیجه مصرف زغال سنگ در این صنعت نیز به اندازه سایر کشورها پر رنگ نیست.

در حال حاضر ذوب آهن اصفهان به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد ایران، از روش کوره بلند برای تولید فولاد استفاده می‌کند و با توجه به حجم بالای زغال سنگ مورد نیاز در این روش، این شرکت یکی از خریداران اصلی زغال سنگ به شمار می‌آید.

جدول زیر جایگاه شرکت زغال سنگ پروده طبس در مقایسه با شرکت فرآوری زغال سنگ پروده طبس(کپرور) و سایر شرکت‌های غیر بورسی در زمینه تولید کنسانتره زغال سنگ را در سال 98 نشان می‌دهد.

منبع : سیگنال

 

عرضه اولیه کزغال

مجید تیموری

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا