اوما یا یوما

اوما یا یوما چیست و چگونه کار میکند

اوما یا یوما چیست و چگونه کار میکند

اوما یا یوما این شبکه امکان این را می‌دهد که نوآوری‌های مالی از طریق بلاک چین‌های عمومی مانند بلاک چین اتریوم محقق شود. شبکه UMA یک پروتکل متن باز را تعریف می‌کند که به طرفین قرارداد اجازه ایجاد و طراحی قرارداد خود را می‌دهد. امنیت این قرارداد‌ها در این شبکه با انگیزه‌های اقتصادی تامین می‌شود و در نتیجه این قرارداد‌ها دارای قابلیت خود اجرایی خواهند بود و به صورت جهانی در دسترس قرار خواهند گرفت.

اوما یا یوما چیست و چگونه کار میکند
هدف پروژه UMA چیست‌؟

اوما یا یوما پروتکل‌های DeFi در Ethereum و سایر شبکه‌های بزرگ بلاک چین، نمی‌توانند مستقیماً داده‌های عمومی را دریافت کنند. سرویس‌دهندگانی مانند Chainlink، Band و UMA به پروتکل‌های DeFi کمک می‌کنند تا داده‌های بازار را از طریق قراردادهای هوشمند به دست آورند. از این رو، بسیاری از تحلیلگران، پروژه‌های اوراکل را به عنوان بلاکچین‌های مرتبط با DeFi در نظر می‌گیرند. به عنوان نمونه، سایت CoinMarketCap، پروژه‌های Chainlink، UMA و Band Protocol را در دسته DeFi لیست می‌کند. با وجود اینکه UMA زیرساخت‌های اصلی پروتکل‌های DeFi را فراهم می‌کند و سرویس‌هایی مانند staking را امکان‌پذیر می‌سازد، ارز دیجیتال UMA با سیستم عامل‌هایی مانند yEarn.Finance متفاوت است.
مزایای شبکه UMA
 • دسترسی نامحدود به همه بازار‌های مالی
 • دسترسی قرارداد هوشمند به بازار‌های مالی
 • دسترسی نامحدود به فروش از طریق ایجاد پوزیشن شورت (short)
 • دسترسی نامحدود به لوریج (Leverage)
 • دسترسی نامحدود به ریسک سفارشی و انعطاف‌پذیر
 • توکنی کردن ریسک مالی
 • ثبات قیمت مهندسی شده
 • ساده‌سازی حفاظت موسساتی از ارز‌های دیجیتال
  اوما یا یوما چیست و چگونه کار میکند
  نقشه راه شبکه UMA

  اوما یا یوما توجه زیادی به شبکه UMA نمی‌شد، تا اینکه این شبکه در مارس ۲۰۱۹ یک توکنی را عرضه کرد که ارزش آن از ارزش سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی گرفته می‌شد. در اواخر ۲۰۱۹، UMA پروتکل خود را منتشر کرد و این پروتکل به همه افراد اجازه می‌داد که توکنی را ایجاد کنند که ارائه‌دهنده یک دارایی جهان واقع باشد. در می ماه ۲۰۲۰، شبکه UMA اولین توکن ترکیبی خود را بیرون داد که ETHBTC نامیده می‌شد و عملکرد اتریوم در برابر بیت کوین (bitcoin) را پیگیری می‌کرد.

  این شبکه در حدود ۲ ماه بعد، یک توکن بازده‌ای با نام yUSD را بیرون داد. این توکن مانند استیبل کوین است و عملکرد‌هایی مانند نرخ ثابت و وام با مدت خاص و مشخص را ارائه می‌دهد. نقشه راه آینده این پروژه خیلی مشخص نیست اما لیست شدن آن در کوین بیس می‌تواند نوید‌بخش آینده‌ای خوب باشد. با توجه به اینکه سرنوشت پروتکل UMA را دارندگان این توکن تعیین می‌کنند و با توجه به اینکه ۱۴.۵ میلیون از این توکن‌ها برای فروش در آینده باقی مانده است، می‌توان انتظار حوادث و ماجرا‌های زیادی را برای شبکه UMA در آینده داشت.

  اوما یا یوما چیست و چگونه کار میکند
  وضعیت حال حاضر توکن UMA

  قیمت توکن UMA در لحظه این نوشتار و بنا به گزارش سایت CoinMarketCap حدود ۱۶.۷۱ دلار آمریکا است و حجم کل بازار این توکن حدود ۹۱۵ میلیون دلار است. حجم معاملات این توکن در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۴۷ میلیون دلار بوده است. بنا به گزارش وبسایت مذکور، تعداد توکن‌های در گردش این پروژه ۵۴,۷۸۶,۵۴۰ است و عرضه کل این توکن‌ها نیز قرار است ۱۰۰,۷۵۱,۳۱۵ باشد. این توکن اینک در رده ۲۴ بازار ارز‌های دیجیتال از لحاظ حجم بازار جای دارد.

  نگاه کلی

  ارز دیجیتال یک پروتکل منبع باز تعریف می‌کند که به هر دو طرف قرارداد اجازه می‌دهد قراردادهای مالی خود را طراحی و ایجاد کنند. UMA بستری را ایجاد می‌کند تا همه بتوانند به بازارهای مالی دسترسی کامل و برابر داشته باشند. همچنین با توجه به تغییرات قیمت یوما (UMA) در سال 2020 و جایگاه مناسب این رمزارز در بین سایر رمزارزها، می‌تواند گزینه مناسبی جهت بررسی و خرید و فروش باشد.

  اگرچه افراد پشتیبان و بنیان‌گذار این پروژه ظاهرا افراد قابل اعتمادی هستند، اما مردم کدگذاری از طریق یک قرارداد هوشمند را ترجیح می‌دهند و این خیال آنها را راحت می‌کند.

  اعضای تیم این پروژه دارای ارتباطات فوق العاده‌ای هستند و پروتکل این پروژه نیز بسیار جذاب است
  .
  ممکن است اعضای این تیم بتوانند سرمایه‌گذاران حقوقی  را در آینده وارد فضای DeFi کنند و به رشد و شکوفایی صنعت ارز دیجیتال کمک کنند.

  البته فراموش نکنید که هنوز برای قضاوت در مورد شبکه UMA زود است و پروژه‌های جهان دیفای و ارز دیجیتال همواره ریسک‌های خاص خود را دارند.

  این مقاله تنها جنبه آموزشی دارد و نباید آن را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کرد. فراموش نکنید که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا