آموزش

استخر نقدینگی(liquidity pool)چیست و چطور کار می کند؟

استخر نقدینگی

استخرهای نقدینگی چیست ؟ چطور کار می کند؟ و چرا ما حتی در امور مالی غیرمتمرکز به آن ها نیاز داریم؟و همچنین تفاوت بین مجموعه نقدینگی در پروتکل های مختلف مانند uniswap یا balancer چیست؟

  • قبل از شروع اگر تازه کار هستید ممکن است بخواهید مقاله من در رابطه با Defi بخوانید، اینجا کلیک کنید

استخر نقدینگی(liquidity pool)

استخر نقدینگی یا لیکوییدیتی پول مجموعه ای از توکن های قفل شده در قراردادهای هوشمند است که نقدینگی در مبادلات غیرمتمرکز را فرهم میکند.

این صنعت یک بخش اساسی از حوزه بازار ساز خودکار (AMM) ،پروتکل های وام دهی، تولید محصول، دارایی های دیجیتال، بیمه و موارد دیگر است.
هیچ مرجع متمرکزی برای نگه داری وجوه در این نوع شبکه وجود ندارد و قراردادهای هوشمند در بلاک چین برای انجام چنین کارهایی کند و پر هزینه هستند بنابراین محققان به یک راه حل ابتکاری معروف به سازندگان بازار خودکار رسیدند.

چرا به استخرهای نقدینگی نیاز داریم؟

با یک مثال ساده به این سوال جواب می دهیم؟

فرض کنید که به کتاب فروشی رفتید و می خواهید کتابی را بخرید، دراین معامله،خریدار (شما) سعی می کند دارایی خاصی را با کمترین قیمت ممکن خریداری کند.

درحالی که فروشنده سعی می کند همان دارایی را به بالاترین قیمت بفروشد، برای اینکه معامله انجام شود هم خریدار هم فروشنده باید روی قیمت به توافق برسند (یا با افزایش قیمت از طرف خریدار یا باکاهش قیمت از طرف فروشنده).

اما اگر کسی حاضر به سفارش خود درسطح قیمت عادلانه نباشد چه می کنید؟اگر پول کافی برای خرید نداشته باشید چه می کنید؟

اینجاست که بازار سازان خودکار (AMM) روی کار می آیند.

دراصل بازار سازان، ارگان هایی هستند که تمایل به خرید و فروش یک دارایی را راحت می کنند، این ارگان ها، نقدینگی را تامین می کنند و کاربران همیشه میتوانند تجارت کنند(نیازی نیست منتظر قیمت از طرف مقابل باشند).

چون صرافی های متکی بردفتر سفارش دائما سفارش های خرید و فروش خود را با توجه به نوسانات بازار تنظیم کنند درواقع بازار سازها کافی است که دارایی های خود را وارد استخر نقدینگی کنند و بقیه کارها را به قرارداد های هوشمند بسپارند.

استخر نقدینگی چگونه کار می کند؟

خب حالا که متوجه شدیم چرا به منابع نقدینگی درامور مالی غیرمتمرکز نیاز داریم، بیایید ببینیم که استخرهای نقدینگی چگونه کار میکنند؟

یک استخر نقدینگی منفرد 2 توکن را درخود جای داده است و هر استخر بازار جدیدی را برای جفت توکن ایجاد می کند.
ETH/DAIمی تواند نمونه خوبی از استخر نقدینگی درUniswap باشد.

صرافی های غیرمتمرکز از استخرهای نقدینگی استفاده می کنند، مزیت استفاده از استخرهای نقدینگی  این است که نیازی به خریدار و فروشنده برای تصمیم گیری درمورد مبادله دو دارایی و قیمت معین نیست، و درعوض از استخر نقدینگی که از قبل تامین مالی شده، استفاده می کنند.

وجوه نگهداری شده در استخر های نقدینگی توسط کاربران دیگر تامین می شود که درآمد منفعل سپرده خود را از طریق کارمزد معاملات براساس درصد نقدینگی ای که تامین می کنند، تامین می کنند.

گفتیم که استخرهای نقدینگی پایه و اساس بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز مانند Uniswap هستند، کاربرانی که این نقدینگی راتهیه می کنند، مقدار مساوی از دو توکن را دریک جایی بنام استخر قرار می دهند و بازار بوجود می آید.

 برای راحتی معامله با تامین نقدینگی مورد استفاده قرار می گیرند و بطور گسترده توسط برخی از صرافی های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از اولین پروژه هایی که استخرهای نقدینگی را معرفی کرد bancor بود اما بطور گسترده توسط uniswap محبوب شد.
بعلاوه، بعضی از قراردادهای هوشمند تامین کننده های نقدینگی را با اهدای برخی توکن های اضافی تشویق می کنند که با این کار استخراج نقدینگی می گویند.

استخرهای نقدینگی در واقع برای برطرف کردن مشکلات ناشی از دفاتر سفارش درهنگام نقدینگی کم پدید آمدند و بااستفاده از قراردادهای هوشمند وابستگی توکن ها به حجم ترید را از بین می برند و مشکل نقدینگی راحل می کنند.

ریسک ها و خطرات استفاده از استخرهای نقدینگی

استخرها علیرغم کارایی مناسب در ارزهای دیجیتال، اشتباهاتی هم دارند؛
مثلا ممکن است الگوریتم تغییر کننده قیمت یک دارایی درست عمل نکند و سایر دلایل احتمالی، دچار لغزش شود.

قیمت گذاری اشتباه:

وقتی یک استخر جدید ایجاد می شود، اولین تامین کننده ی نقدینگی کسی خواهد بود که قیمت اولیه دارایی های موجود در مجموعه را تعیین می کند، تامین کننده ی نقدینگی برای تامین مقدار برابر هر دو توکن به استخر تشویق می شوند؛

اگر قیمت اولیه توکن های موجود در استخر از قیمت فعلی بازار جهانی متفاوت شود، فرصتی برای آربیتراژ ایجاد می کند که می تواند باعث ازدست رفتن سرمایه برای تامین کننده نقدینگی شود بنابراین در استخر ETH/DAI، اگر کسی ETH خریداری کند آن ها میزان تامین ETH را کاهش می دهند و میزان تامین DAI افزایش می یابد که این امر باعث افزایش قیمت اتریوم و کاهش قیمت DAI خواهد شد.

مفاهیم در استخرهای نقدینگی و ایجاد بازار خودکار کاملا ساده و درعین حال فوق العاده قدرتمند است زیرا دیگر نیازی به دفتر سفارش متمرکز نداریم.

نوسانات قیمت:

نوسانات قیمت باعث زیان های زیادی به سرمایه تامین کنندگان میشود که این زیان را زیان ناپایدار می گویند اما اگر تامین کننده سرمایه خود را برداشت کند این زیان زیان قطعی و همیشگی خواهد بود .

طبق الگوریتم قیمت گذاری در صورتی که کسی بخواهد معامله بزرگی را در استخرهای بزرگ انجام دهد،احتمال آسیب و زیان در استخرهای کوچکتر وجود دارد.

مشکلات قراردادهای هوشمند

این مشکل زمانی رخ می دهد که کد مربوطه حسابرسی نشود یا امنیت کامل نداشته باشد.

عمق استخر و لغزش

اختلاف بین استخر و بازار به عنوان لغزش شناخته می شود و میزان لغزش به میزان معامله کاربر نسبت به عمق استخر بستگی دارد.

با نیــودیت همراه باشید تا بـــروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کیف پول ارز دیجیتال