کریپتوپدیا

فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک کدام را بخریم؟

فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک کدام را بخریم؟
اتریوم کلاسیک  سال ۲۰۱۶ همه چیز بر وفق مراد اتریوم پیش می‌رفت. فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک ، این شبکه توانسته بود تمام برنامه‌های از پیش تعیین شده خود را در زمان مقرر انجام دهد. با این‌که کمتر از دو سال از راه‌اندازی رسمی شبکه گذشته بود، قیمت هر واحد اتر با رشد چند صد درصدی به بالای ۲۱ دلار رسیده و با اختلاف زیاد نسبت به لایت کوین در رده دوم بازار جای گرفته بود.

در ماه می ۲۰۱۶، یک طرح انقلابی به نام DAO برای اتریوم معرفی شد که امیدواری‌ها به آینده اتریوم را دو چندان کرد. قبل از اینکه مفهوم DAO را درک کنید، لازم است تا با مفهوم قرارداد هوشمند آشنا شوید. تمام اکوسیستم اتریوم بر پایه قراردادهای هوشمند کار می‌کند.


قرارداد هوشمند چیست؟ فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک

برای درک بهتر قراردادهای هوشمند، ابتدا بیایید تا یکبار مفهوم قرارداد را با هم مرور کنیم. قراردادی عادی، توافقی است که دو یا چند نفر را متعهد می‌سازد که کاری را انجام دهند؛ مثل قرارداد خریدوفروش ملک یا ماشین. برای اینکه قراردادی که می‌بندید معتبر باشد، به شاهد نیاز دارید، این شاهد می‌تواند دفتر مشاور املاک باشد یا دفتر ثبت اسناد یا هر نهاد دیگری.

حالا قرارداد هوشمند چیست؟ قرارداد هوشمند یک کد برنامه‌نویسی است که پس از اجرا شدن روی بلاک چین دیگر نمی‌توان آن را متوقف کرد و جلوی اجرای آن را گرفت. هر وقت شرایط قرارداد رخ دهد، مفاد قرارداد بدون شک اجرا خواهد شد. برای اجرای قرارداد هوشمند نیاز به واسطه نیست. با استفاده از قرارداد هوشمند می‌توان برنامه غیرمتمرکز ساخت. از نظر تئوری زمانی که یک برنامه غیرمتمرکز روی بلاک چین اتریوم اجرا شود، دیگر قابل توقف یا کنترل توسط یک شخص خاص نیست.


تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست و چرا دومین رمرارز ارزشمند جهان دچار انشعاب شد؟

تفاوت‌های اصلی بین این دو به شرح زیر است:

 • اصلی‌ترین تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک این است که این دو رمزارز دو شکل جدید از یک مفهوم پس از دوران انشعاب هستند.
 • فناوری بلاک چین اتریوم پس از هک ۵۰ میلیون دلاری از سازمان دائو (DAO)، تکامل یافت. طرفداران اتریوم کلاسیک نیز با همان فناوری بلاک چین قدیمی راه خود را ادامه دادند.
 • اتریوم در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد تا امروز تکامل‌های زیادی را تجربه کرده است. اتریوم کلاسیک در سال ۲۰۱۶ متولد شد، ولی درواقع ادامه همان نسخه قدیمی (و نه جدید) است.
 • مورد بعدی در تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک این است که اتریوم به مرور تکامل یافت، زیرا طرفداران آن می‌خواستند از سرمایه‌گذارانی که در دائو پول خود را از دست دادند حمایت کنند و اتریوم کلاسیک وقتی متولد شد که گروه کوچکی از افراد در مقابل استفاده از نسخه جدید اتریوم مقاومت می‌کردند.

  شاید بخواهید بدانید: اتریوم کلاسیک چیست؟ و کاربرد آن

  فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک
  فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک

  آیا تفاوت های واقعی نیز وجود دارند؟

  از لحاظ قابلیت، هر دو زنجیره مانند هم هستند؛ زیرا آن ها از یک بلاکچین ناشی شده اند. این بیشتر از یک تفاوت ایدئولوژیک است. با این حال مهم است توجه داشته باشید که از لحاظ پیشرفت.

  زنجیره جدید به آخرین به روز رسانی ها و بهبود مستمر سیستم مجهز خواهد بود، زیرا توسعه دهندگان اصلی روی زنجیره جدید (ETH) کار می کنند.

  از دیدگاه یک کاربر، استفاده از پلتفرمی با نظارت مستمر و تقویت توسط تیم توسعه دهنده، امری حیاتی است . تمام توسعه دهندگان اصلی انریوم بر روی ETH کار می کنند، و به طور مداوم پروتکل آن را بهبود می بخشند و راه را برای پیشبرد فناوری های جدید، براساس نقشه راه خود باز می کنند.

  یک توسعه دهنده ی نرم افزار که به ساختن اپلیکیشن های غیر متمرکز علاقه دارد، به علت قابلیت گسترش و حمایت توسعه دهنده های آن، قطعا مایل است که آن برنامه را بر روی بلاکچین ETH  ایجاد نماید.

  از دیدگاه یک سرمایه گذار و معامله گر، هر دو کوین براساس سودی که دارند، می تواند مورد درخواست باشد. ETC ارزش بسیار کمتری نسبت به  ETH دارد (حدود ۱۵ دلار در ماه ژانویه).

  همچنین قیمت ETC تا حد زیادی مبتنی بر حدس و گمان است؛ بنابراین برای هر معامله گر یا سرمایه گذاری حیاتی است که تفاوت این دو کوین و کابردهای آن ها را درک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا